David Coulthard ( 1971. mrcius 27. )
2007.04.07. 08:11
Coulthard 12 ves korban rte el els gkart versenyt.17 ves korban vltott autkra s azonnal 10 futamgyzelmet artott.
Coulthard tizenkt ves korban rte el els jegyzett sikereit gokartozsban. 1983-ban, 1984-ben s 1985-ben sorozatban hromszor nyerte meg a skt junior bajnoksgot. 1986-ban megnyerte a nylt junior skt bajnoksgot, a brit Super 1 junior bajnoksgot s a nylt felntt skt bajnoksgot is.
1989-ben vltott autkra s tz futamgyzelemmel azonnal megnyerte a brit Forma-Ford 1600-as bajnoksgot. Teljestmnyrt elsknt kapta meg a Forma-1-es McLaren csapat s az Autosport magazin ltal alaptott „Az v ifj versenyzje” djat, amelyet azta is minden vben tadnak. Ugyanebben az vben kilenc futamgyzelemmel megnyerte a P&O Forma-Ford 1600 junior bajnoksgot is s harmadik lett a Brands Hatch-i Forma-Ford Fesztivlon.
1990-ben eltrte a lbt egy Spa-Francorchamps-i futamon, m a Paul Stewart Racing szneiben ebben a csonka vben is negyedik lett a brit Vauxhall Lotus Challenege sorozatban (futamgyzelem Silverstone-ban s Brands Hatch-ben) s tdik a GM Lotus Euroseries sorozatban (futamgyzelem Knutsdorpban).
1991-ben a Paul Stewart Racinggel egytt feljebb lpett a Forma-3-ba s msodik helyezett lett a brit bajnoksgban t futamgyzelemmel. Megnyerte a Zandvoort-i Marlboro Masters futamot s a hres Makai Vilgkupt is.
1992-ben – tovbbra is a Paul Stewart Racinggel – a Forma-3000-ben folytatta plyafutst, ahol kilencedik lett. 1993-ban ugyanebben a sorozatban a harmadik helyen vgzett. Elindult a Le Mans-i 24 rs versenyen is a Jaguar csapat szneiben s gyzelmet aratott a GT osztlyban, sszetettben pedig 15. lett. Teljestmnyre mr a Forma-1-bl is felfigyeltek s a Williams csapat leszerzdtette tesztpiltjnak.
Az 1994-es szezonnak Coulthard mint a Williams-Renault tesztpiltja vgott neki, m a csapat els szm versenyzjnek, Ayrton Sennnak tragikus imolai halla utn lehetsget kapott a versenyzsre Damon Hill oldaln. Els versenyn, Barcelonban elektronikai hiba miatt kiesett, a msodikon,Montrealban azonban az tdik hellyel mr pontot szerzett.
1994-ben Coulthard sszesen nyolc futamon indulhatott. Mivel a Williams motorszlltja, a Renault jobban szerette volna, ha egy „nagy nv” l az autban Hill mellett, gy az 1992-es vilgbajnok, Nigel Mansell foglalta el a Williamst ngy futamon (Magny-Cours, Jerez, Suzuka, Adelaide). Coulthard legjobb eredmnye a szezon sorn estorili msodik helye volt a vilgbajnoki pontversenyben pedig 14 ponttal a nyolcadik helyen vgzett.
1995-ben teljes lls versenyzje lett a Williamsnek, s ez megnyugtatta: a szezon sorn t pole pozcit szerzett, nyolc alkalommal llt dobogra s a Portugl Nagydjon els futamgyzelmt is learatta. A vilgbajnoki pontversenyben 49 ponttal harmadik lett Michael Schumacher s Hill mgtt.
1996-ban Coulthard csapatot vltott s alrt a McLaren-Mercedeshez. j csapattrsa Mika Hkkinen lett, aki 1993 ta versenyzett a wokingi istllnl. Coulthard kt alkalommal tudott dobogra llni (Nrburgring harmadik hely, Monaco msodik hely) az 1996-os vben s 18 ponttal hetedik lett a vilgbajnoki pontversenyben. Hkkinen 31 ponttal tdik volt.
Az 1997-es szezon remekl kezddtt Coulthard szmra: rgtn az els versenyt megnyerte Ausztrliban. Az v sorn mg egyszer – Monzban – tudott diadalmaskodni, kt alkalommal (Zeltweg, Jerez) pedig msodik volt. Utbbi futamot megnyerhette volna, m a McLaren csapatutastsra el kellett engednie csapattrst, Hkkinent, aki gy learatta plyafutsa els futamgyzelmt. Coulthard gy is sikeresebb 1997-et zrt, mint a finn: 36 pontjval (s Michael Schumacher utlagos kizrsval a vilgbajnoksg msodik helyrl) a harmadik helyen vgzett a pontversenyben, mg Hkkinen 27 ponttal csak hatodik lett.
Ennek ellenre a finn versenyz vlt a McLaren sztrjv a kvetkez esztendkben. 1998-ban a McLarenhez szerzdtt Adrian Newey, aki a korszak sztr-tervezje volt, s aki a Williams 1992-tl 1997-ig tart aranykorhoz nagyban hozzjrult innovatv aerodinamikai megoldsaival. Newey mellett a Bridgestone is rkezett a McLarenhez, mg a csapat legnagyobb rivlisnak szmt Ferrari Goodyear abroncsokat hasznlt.
A McLaren 1998-ban a leggyorsabb aut volt, m ebbl nem Coulthard, hanem Hkkinen tudta a legjobbat kihozni. Az els futamon, Melbourne-ben Coulthard sokig vezetett – miutn Hkkinennek elrontottk a kerkcserjt -, de nhny krrel a futam vge eltt csapatutastsra el kellett engednie a finnt. Sokak szerint ez bresztette r Coulthardot, hogy a csapatvezets Hkkinent favorizlja vele szemben. Mindenesetre maga Coulthard vekkel ksbb gy nyilatkozott, hogy ha jra futnk azt a versenyt nem engedn el Hkkinent.
Innentl kezdve Hkkinen szrnyalt, Coulthard pedig a kettes szm versenyz szerepbe knyszerlt. Mindssze egy versenyt nyert (Imola), mikzben csapattrsa kereken 100 ponttal vilgbajnok lett. Coulthard 56 ponttal a harmadik helyen vgzett Michael Schumacher mgtt. Szerzett hrom pole pozcit s sszesen kilenc alkalommal vgzett a dobogn (ebbl egyszer az els, hatszor a msodik, ktszer a harmadik helyen).
1999 ismt Hkkinen ve volt. Coulthard ugyan aratott kt futamgyzelmet (Silverstone, Spa-Francorchamps), m ht alkalommal kiesett (ebbl hatszor mszaki hiba miatt!) s ismt nem jelentett veszlyt csapattrsra, aki 76 ponttal megszerezte msodik vilgbajnoki cmt. Coulthard 48 ponttal negyedik lett.
A 2000-es szezon els felben hrmas csata alakult ki a vilgbajnoki cmrt Schumacher, Hkkinen s Coulthard kztt azltal, hogy Coulthard jobb formban kezdte az vet, mint csapattrsa. Nyert Silverstone-ban, Monacban s Magny-Cours-ban s szerzett kt pole pozcit (Nrburgring, Hockenheim). Az Osztrk Nagydjtl kezdve azonban ismt Hkkinen javra fordult a kocka csapaton bell, gy vgl jra a finn s Schumacher prbajv vltozott a vilgbajnoksg. Ezttal azonban Schumacher nyert, Hkkinen msodik lett, mg Coulthard a harmadik helyen vgzett 73 ponttal.
Az v krnikjhoz tartozik, hogy 2000 mjusban Coulthard - akkori mennyasszonyval, Heidi Wichlinskivel – lezuhant a franciaorszgi Lyon kzelben magnreplgpvel. A replt vezet kt pilta lett vesztette, m Coulthard s mennyasszonya a csodval hatros mdon apr zzdsokkal megszta a balesetet.
2001-ben Coulthard 1997 ta elszr le tudta gyzni csapattrst, Hkkinent, m ez rszben ksznhet volt a finn autja megbzhatatlansgnak, illetve hanyatl motivcijnak is. Mint utbb kiderlt 2001 volt Hkkinen utols Forma-1-es szezonja, Coulthard pedig hiba vlt a McLaren „vezregynisgv” ebben a szezonban, a Ferrari dominlt, gy Schumacher flnyesen (123 pont) nyert, mg Coulthardnak 65 ponttal s kt futamgyzelemmel (Interlagos, Zeltweg) a msodik hely jutott.
2002-ben Hkkinen visszavonulsa utn a szintn finn Kimi Rikknen lett Coulthard csapattrsa a McLarennl, aki 2001-ben debtlt a Forma-1-ben a Sauber-Petronas csapatban. Coulthard els kzs szezonjukban mg 41-24 pont arnyban maga mg tudta utastani az ifj Rikknent a pontversenyben – s a csapat egyetlen futamgyzelmt is a skt aratta le (Monaco) -, m 2003-tl a finn egyrtelmen fl ntt.
Sokak szerint – s maga Coulthard is gy vlekedett – a 2003-tl bevezetett egykrs idmr edzs nem kedvezett a skt piltnak. Ugyan az els futamon, Melbourne-ben mg nyerni tudott, m miutn a kvetkez versenyen, Malajziban Rikknen learatta plyafutsa els futamgyzelmt, egyre inkbb r koncentrldott a McLaren csapat figyelme. Rikknen tbb versenyt ugyan nem nyert a szezon sorn, rendkvl egyenletes teljestmnnyel mgis a msodik helyen vgzett a pontversenyben – mindssze kt ponttal elmaradva a vilgbajnok Schumachertl. Coulthard ekzben 51 ponttal hetedik lett. A teljes kphez hozztartozik, hogy a skt tbb alkalommal segtette csapattrst.
Ekkor mr tudni lehetett, hogy 2004 Coulthard utols ve lesz a McLarennl, miutn a csapat 2003 msodik felben bejelentette, hogy 2005-tl Juan Pablo Montoyt szerzdteti Rikknen mell. Coulthard bcsja a McLarentl nem sikerlt emlkezetesre – igaz, a csapatnak sszessgben sem volt j ve. A skt pilta a vilgbajnoksg tizedik helyn vgzett 24 ponttal. Csapattrsa, Rikknen is csak hetedik lett (45 pont), de legalbb nyert egy versenyt (Spa-Francorchamps) s tovbbi kt alkalommal msodik lett.
Coulthard s a McLaren 2004-es klnvlsval a Forma-1 trtnetnek egyik leghosszabb pilta-csapat kapcsolata rt vget.
Coulthard 2005-tl az jonnan alakul Red Bull Racingnl folytatta plyafutst, ahol valsggal kivirult: a McLaren szigoran kontrolllt kommunikcija utn a Red Bullnl a skt sokkal nyltabb, szintbb lett.
2005-ben kt ifj csapattrs, az osztrk Christian Klien s az olasz Vitantonio Liuzzi vltotta egymst a Red Bull msodik szm autjban versenyrl versenyre, m Coulthard helye biztos volt. A skt versenyz a bizalmat a vilgbajnoksg 12. helyvel s 24 ponttal hllta meg – legjobb helyezse kt negyedik hely volt (Melbourne, Nrburgring).
A csapat elgedett volt Coulthard teljestmnyvel s 2006-ra is meghosszabbtottk szerzdst, amikor is mr vgig Klien volt a csapattrsa. Megszerezte a csapat els dobogs helyezst a legendsan nehz Monte Carlo Grand Prix-n. A szezon vgn Adrian Newey is csatlakozott a csapathoz, s ez pozitv jvt sejtet az istll szmra – Coulthard ki is fejezte azon kvnsgt, hogy a kvetkez vben is maradhasson a Red Bullnl.
David Coulthard ntlen, 2006. jnius 2-n eljegyezte a belga Karen Minier-t, aki korbban Forma-1-es jsgrknt dolgozott. A pr Monacban l, de Coulthardnak vannak hzai Londonban s Svjcban is, s tbb luxushotel tulajdonosa Nagy-Britanniban s Monacban.
Coulthardot korbban igazi playboy-knt tartottk szmon, akinek bartni mindig fotmodellek voltak. A skt jegyben jrt Andrea Murray-vel, Heidi Wichlinskivel s Simone Abdelnour-ral is.
|